​דודי שמש בקריות


 
מעבר לחום והנעימות שהשמש מקרינה עלינו במהלך שעות היום, יש לשמש יתרון נוסף והיא משמשת אותנו בכל יום לחימום המים שלנו ע"י ניצול האנרגיה שלה.


מהו דוד שמש ?

בין אם דודי שמש בקריות , בחיפה או בכל מקום אחר, זהו דוד חימום שמשתמש באנרגיה סולארית לחימום המים בבתי מגורים, לשימוש תעשייתי ועוד. דוד שמש מורכב לרוב ממכל מים וקולטני השמש.
מכל המים לרוב צורתו בצורת גליל עשוי מפלדה וחלקו הפנימי מצופה בחומר מבודד שמונע התפתחות קורוזיה וחלודה. אם הבידוד לא עשוי בצורה טובה המים החמים יתקררו במהירות.
הקולטנים הם תיבה מלבנית שעשויה ממתכת לרוב, בתוך הקולטן שמש יש צינור מים ובצמוד לו יש לוח פח בצבע שחור שתפקידו להעביר את החום שנוצר מקרני השמש (הולכת חום). הקולטן עצמו מותקן בשיפוע לכיוון דרום בכדי להיחשף למרבית קרני השמש.


דוד שמש

כאשר רוכשים דוד שמש חדש יש להקפיד על מס' דברים

  • יש לבדוק שכל המרכיבים תיקנים ומסומנים בתו תקן של מכון התקנים הישראלי.
  • יש לוודא כי דגמי קולטי השמש והדוד שמש נושאים תו תקן ובקשו לראות תעודה ממכון התקנים הישראלי.
  • יש לשים לב לתפוקת החום היומית של הקולט על פי מה שרשום על הקולט.
  • שנות אחריות – ככל שיש תקופת אחריות ארוכה יותר זה יתרון. יש לבדוק אם האחריות כוללת גם אטמים וגומיות ובמידה ויש תקלה האם האחריות כוללת פירוק והרכבה, והובלה.
  • לבדוק שהקולטנים והדוד מותקנים כמו שצריך.


סוגי תקלות נפוצות בדודי שמש

  • המים לא חמים למרות שהדוד דלק – לפני שמזמינים טכנאי יש לבדוק שהמפסק להדלקת הדוד תקין. אם לוחצים על הפעל הכפתור לרוב צריך להפוך לאדום. במידה והמפסק אינו עובד יש להזמין חשמלאי מוסמך מכיוון שככל הנראה התקלה היא במפסק עצמו. רק במידה והמפסקים עובדים ונדלקים יש להזמין איש מקצוע.
 
  • קצר כאשר מדליקים את הדוד החשמלי – כאשר למדליקים את הדוד ופקק החשמל קופץ זהו סימן לקצר וצריך לבדוק מדוע זה קורה. אחת הסיבות העיקריות להיווצרות קצר היא הצטברות אבנית על גבי גוף החימום. לאחר הזמנת הטכנאי יש לבקש ממנו להתקין מפרק אבנית. פעולה זו תמנע מתקלה זו לחזור על עצמה.
 
  • המים החמים נגמרים מהר – כולנו מכירים את התופעה הקשה הזאת בעיקר בימי החורף הקרים, שאנחנו נכנסים למקלחת ולאחר כ – 5 דקות מטר של מים קרים נופל עלינו וזה ממש לא מה שאנחנו צריכים ...בימי החורף יש להדליק את דוד השמש במשך כשעה בכדי לתת למים להתחמם כמו שצריך. אם מישהו נוסף מבני הבית רוצה להתקלח גם כן, יש להדליק את הדוד שוב, אך לזמן קצר יותר, כ- 20 דקות. רק אם הדלקתם את הדוד למשך הזמן המומלץ ועדיין המים מתקררים במהירות יש להזמין טכנאי שיבדוק אם ישנה הצטברות אבנית על גבי גוף החימום.
 
  • למרות השמש החמה, אין מים חמים – למרות שכל היום השמש זרחה אין מים חמים להתקלח. מדוע זה קורה? גם כאן ככל הנראה הסיבה היא הצטברות אבנית ויש להזמין טכנאי.
 
  • נזילות – במידה ואתם מזהים נזילה מכיוון דוד השמש או הקולטנים יש להזמין מיד טכנאי.
לסיכום, בכדי למנוע תקלות ולשמור על דוד שמש בעל אורך חיים גבוה וארוך חשוב מאוד להתקין מפרק אבנית ע"י טכנאי מוסמך. הצטברות אבנית מתרחשת כאשר מי הברז שבאופן טבעי מלוחים, מתחממים לטמפרטורה גבוהה (מעל ל 50 מעלות) נוצרת התגבשות סידן במים וזהו האבנית.
לכן מומלץ לבצע בדיקות יזומות מדי פעם (אחת לשלוש שנים ) ובכל מקרה להתקין מפרק אבנית.
 

 
 


תפריט דף הבית טלפון