​איתור נזילות


אחד האלמנטים החשובים ביותר בבית מגורים הוא נושא איטום ואיתור נזילות מים. אין זה משנה אם אתם גרים בשכירות או רכשתם דירה חדשה, איתור נזילות משפיע במידה רבה על איכות החיים של דיירי הבית וכמובן על בריאותם.
בכדי להימנע מנזילות, רצוי קודם כל להקדים תרופה למכה ולתחזק היטב את הבית. למשל טיפולים שוטפים של איטום הגג מדיי פעם, ניקוי ובדיקת המרזבים אחת לשנה, שמירה על פתחי כניסת מים כמו במקלחת, בכיור המטבח נקיים ללא שאריות לכלוך ודברים שעלולים לסתום את הפתחים ועוד.

לא תמיד נזילות נגרמות "באשמתנו" ולעיתים הבעיות נגרמות מסיבות שונות כגון:
עבודות תשתית שלא בוצעו כהלכה, בעיות בצנרת הביוב, התקנה לא נכונה של קו הביוב, קדיחה לא נכונה בצנרת, חדירת מי גשמים, חלודה, אבנית ולכלוך, לחות ורטיבות בעקבות מזל אוויר.


איתור נזילות


איך יודעים שיש נזילה בבית?

נזילה בבית ממקור שלא תמיד ידוע ונראה לעין יכולה לבוא לידי ביטוי בעזרת מספר סימנים ברורים:
קודם כל ריח חזק של טחב ועובש יכולים להצביע על נזילה. אם הקירות מתקלפים בחדר האמבטיה, או כל חדר שיש בו מקור מים. גם נפילת טיח היא סימן שיש נזילה.
אם בגגות הבניין או הבית יש סתימה או תקלה כלשהיא במרזבים המים לא ינוקזו אלא יחלחלו לתקרות הבית וזה למרות האיטום. אם פתאום מופיעים לכם כתמי מים בתקרה בסלון, זהו סימן שיש לכם נזילה .
כאשר חשבונות המים שלכם מנופחים מהרגיל וזאת למרות שלא חרגתם מהשימוש החודשי שלכם, זה צריך להדליק לכם נורה אדומה.


אז מה עושים במקרה שיש נזילה?

קודם כל לפני שמזמינים טכנאי אפשר לבצע מספר פעולות של 'עזרה ראשונה' בכדי לדאוג לסביבה בטוחה.
הדבר הראשון שעליכם לעשות הוא לסגור את ברז המים המרכזי, הממוקם לרוב בחדר המדרגות, בחצר, ולעיתים גם בתוך הבית. 
שילוב קטלני ביותר הוא מים וחשמל לכן נתקו מיד לאחר מכן את מקור החשמל באזור הנזילה או בכלל אם צריך.
אם הנזילה גדולה וחזקה והפכה להצפה, הגנו על הרהיטים שלכם. הרחיקו מכשירי חשמל, הזיזו רהיטים ושטיחים שניתן להזיז או עטפו את הרהיטים ביריעת ניילון גדולה ואטומה.
הרחיקו רהיטים העשויים מעץ, נגבו מיד רהיטים ואזורים שכבר נרטבו ופזרו מטליות רצפה יבשות באזורים הרטובים בכדי לספוג את הנוזלים.
נזילות הן לא דבר נעים ומעבר לכך הנזקים עלולים להיות גדולים. מלבד הבלאגן שנוצר בבית יש לקחת בחשבון את ההיבט הבריאותי והנזקים הסביבתיים שנזילות יכולות לגרום. 
רטיבות שגרמה לעובש וטחב מביאה עמה חיידקים מזיקים, ואם לא תטפלו בבעיה בהקדם ייווצר ריקבון בקיר שאף עלול לגרום לקיר להתפורר ולקרוס.
אלו הסובלים מבעיות נשימה נמצאים בסיכון גדול יותר מאחר ונשימת ריח הטחב והעובש כלל אינה בריאה. נזקי נזילות כאמור יגרמו לנזקים רבים ואף התיקון והטיפול בהם יעלה לכם הרבה יותר אם לא תטפלו בבעיה בהקדם.
בטכנולוגיה המפותחת של היום, איתור נזילות לא מצריך מהאינסטלטור לשבור את כל קירות הבית בכדי לאתר את מקור הבעיה. כיום משתמשים במספר אמצעים ומכשירים לאיתור נזילות מהיר ויעיל.
מצלמה טרמית – מצלמה שמטרתה לבדוק את רמת הלחות והטמפרטורה באזור הבדיקה, ובאמצעותה ניתן לראות אזורים קרים או חמים ומשקפת את הבדלי הטמפרטורה. מצלמה זו מקצרת תהליכים בזמן איתור מקור הנזילה.
סיב אופטי – אמצעי צילום נוסף שמטרתו בדיקת נזילות בצנרת הביוב. המצלמה פועלת כך שראש המצלמה משוטט בתוך צנרת הביוב ובאמצעותו ניתן לזהות את מיקומו המדויק של מקור הנזילה.


מערכת אלקטו מגנטית – יעילה כאשר מקור הנזילה מגיע מקו המים בתוך האדמה אך לא ניתן לדעת בדיוק מהיכן. מערכת אלקטרו מגנטית מבצעת סריקה תת קרקעית וכאשר מקור הנזילה מתגלה המערכת מאותת ומשדרת צלילים חזקים בעזרת משדר גלי רדיו שמחובר למערכת.
 


תפריט דף הבית טלפון