גג מרוצף או גג אטום? לא צריך לבחור

 

בבתי מגורים רבים עושים שימוש בגג לכל מיני מטרות. יש כאלה שהופכים את הגג לגינה ירוקה, יש כאלה שמשתמשים בו כחלל אירוח נוסף תחת הכוכבים, ויש שמשתמשים בו כמרפסת על כל מטרותיה.
במקרים כאלה לרוב מרצפים את רצפת הגג, כדי לשפר את נוחות השהיה בו והניקיון שלו. החיסרון העיקרי של גגות מרוצפים הוא שקשה ביותר למצוא את מקור הנזילה במידה ונוצרת אחת, מכיוון שהריצוף מכסה לחלוטין את תשתית האיטום של הגג. בגגות שהופכים לגינות סכנת הנזילה גדולה בהרבה, מכיוון שהיא קיימת בכל ימות השנה, ולא רק כאשר יש גשמים.
בכל מקרה, איטום גגות מרוצפים שונה מאיטום רגיל של גגות. יש לאטום את הגג לפני הריצוף, לשמר את האיטום גם כשהריצוף כבר נמצא, ובמידה ויש נזילה- לטפל בה. שלושת הדברים האלה מתנהלים אחרת בגגות מרוצפים.
 
איטום הגג לפני הריצוף
קבלן האיטום שם דגש רב על השיפועים בגג, שכן זרימת וניקוז המים בגגות מרוצפים בעייתיים יותר, וקשה יותר לטפל במקרי נזילה ורטיבות. חשוב שהשיפועים בגג יובילו לנקודה הנמוכה ביותר, שתהיה פתח המרזב. במידה ולגג אין שיפוע כזה, ניתן ליצור אותו בעזרת חומרים שונים ומתקדמים.
לצורך איטום גגות מרוצפים משתמשים לרוב ביריעות ביטומניות המולחמות ונצמדות לגג, ועליהן מוסיפים שכבת חומר נוספת, הנועדת להגן על היריעות מתהליך הריצוף.
 
הגג כבר מרוצף – איך נשמור על האיטום?
ראשית, יש לשמור על צינורות ופתחי הניקוז של המרזבים. כל העבודה ביצירת שיפועים נכונים בגג תרד לטמיון אם פתחי הניקוז יהיו מלאים בפסולת, שכן במקרה כזה יצטברו מים סביב הפתחים, ולבסוף המים עלולים לחדור לגג וליצור נזילה לדירה שנמצאת מתחתיו ולגרום רטיבות.
מומלץ להרחיק רהיטים ועציצים מקצוות הגג, הקרובים למעקות, מכיוון שאלה יכולים לפגום בזרימת המים לידם ולגרום להצטברות מים, שהיא תמיד מסוכנת מבחינת נזילות. אם לא נוח להרחיק את הרהיטים, מבחינת שטח או עיצוב, אפשר גם להגביה אותם במעט וכך לעזור לזרימת המים.
חשוב לשמור על ניקיון הגג מפסולת במשך כל ימות השנה, ובמיוחד בעונת הגשמים, כדי שהפסולת לא תסחף עם המים הזורמים לפתחי הניקוז ותיצור בעיות.
 
ניסינו, ניסינו, ובכל זאת יש סתימה. מה עושים?
הפתרון הטוב והיעיל ביותר באיטום גגות מרוצפים בעת נזילה הוא הסרת הריצוף כולו והוספת שכבת איטום חדשה נוספת. תהליך זה יהווה פתרון ארוך טווח, עמיד ואמין. אך פתרון זה גם יקר מאוד, ולכן לא משתמשים בו לרוב.
פתרון נוסף, שאמנם יחזיק מעמד פחות זמן, עולה פחות ברמה משמעותית מאוד. פתרון זה הוא איטום המתבסס על המרווח בין הרצפות. אחרי ניקיון יסודי של המרצפות מכל סוג של לכלוך, תמרח שכבת וואקס על המרצפות כדי למנוע הדבקות של חומר האיטום לריצוף. לאחר מכן יתבצע ניקיון נוסף, הפעם של המרווחים בין המרצפות. המרווחים ימולאו בחומר איטום מיוחד.
 
אי אפשר לבצע אף אחלק בתהליך באופן עצמאי, יש להעזר בשירותיו של קבלן איטום גגות מרוצפים מקצועי ומוסמך כדי לאטום את הגג שלכם בצורה הטובה ביותר.


תפריט דף הבית טלפון